23. júna ráno sme sa stretli žiaci 1. – 4. ročníka a 1. špeciálnej triedy na školskom dvore, kde sme si
povedali čo nás čaká a pripomenuli sme si ako sa budeme správať pri presune do vodáckeho tábora
pri Hrone. Keďže pochod všetkých vyčerpal, deti sa hneď po príchode do tábora pustili do jedenia.
Pani učiteľky im ustavične pripomínali, aby dodržiavali pitný režim.
Každý žiak mal včeličku s plástom, do ktorého zbieral pečiatky z jednotlivých stanovíšť.
Deti si takto zopakovali ako sa správať v prírode i ako ju chrániť, čo robiť pri mimoriadnych
udalostiach, ako si poradiť s poraneniami, s uštipnutím hmyzom aj ako sa starať o svoje zdravie.
Nechýbala dopravná výchova a športové aktivity: hod na cieľ, preťahovanie lanom, slalom s tenisovou
raketou, skákanie na švihadle.
Po splnení všetkých úloh nasledoval futbal, voľné hry a atraktívna trampolína.
A potom skontrolovať poriadok v areáli, nástup a odchod do školy, kde nás čakal chutný obed.
Ďakujem všetkým deťom za slušné správanie a pani učiteľkám, pánovi učiteľovi i asistentke Lucke za
spoluprácu.
Mgr. Helena Prokayová
Novinky-oznamy
Hry v prírode
Cudzojazyčný komiks
SÚŤAŽ O NAJLEPŠÍ CUDZOJAZYČNÝ KOMIKS PRE ZÁKLADNÉ ŠKOLY
Pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky v Európskej Únii vyhlásil Goetheho Institut jazykovo – výtvarnú súťaž o najlepší cudzojazyčný komiks pre základné školy. Úlohou žiakov bolo vytvoriť krátky komiksový príbeh pozostávajúci zo 4-5 obrázkov veľkosti A4 v jednom z 24 úradných jazykov Európskej Únie. Hodnotiť sa bude výtvarná zručnosť, cit pre dialógy v cudzom jazyku, zmysel pre humor. Žiaci si mohli námet pre svoj komiks zvoliť z týchto 3 tém:
1.Predstav si, že ste sa s rodinou presťahovali do inej krajiny, ktorej reč neovládaš. Mama si tam našla prácu, takže ostanete aspoň 5 rokov. Ako bude vyzerať každodenný život v novom prostredí? Ako si nájdeš priateľov? Aké vtipné situácie môžeš zažiť pri rozhovoroch s miestnymi? Ako sa vyhnúť nedorozumeniam?
2. Predstav si, že sa u vás ubytoval študent z inej krajiny, ktorej reč nikto v rodine neovláda. Ostane u vás celý školský rok, takže sa chce začleniť do rodiny. Predstav si, v akých všemožných situáciách sa môžete ocitnúť. Napadá ti vtipná príhoda?
3. Predstav si, že zrazu všetky prístroje, ktoré bežne používaš, zo dňa na deň zmenia jazyk a ty im úplne prestaneš rozumieť. Nerozumieš, čo hovoria v televízii, nechápeš názvy ikon na počítači. Aj v rádiu zrazu hrajú pesničky, ktoré si v živote nepočul/-a. Čo si v tejto situácii počneš?
Z našej školy boli zaslané 3 víťazné komiksy žiakov v nemeckom jazyku :
1. Miroslav Abrahám z 8.A s jeho komiksovou príhodou: „Muffinssprache – eine neue Weltsprache aus dem All? Je mehr Sprachen, desto besser.“
2. Ľudovít Samko z 8.A s jeho komiksom „Es ist wichtig , die Fremdsprachen zu lernen.“
3. Patrik Gašpar z 8.A s jeho komiksom: „Mein Translator" /fotky komiksov vo fotogalérii/
Mgr. Martina Kapustová
Otvorená spoveď bývalého narkomana
Aktivít v oblasti prevencie nie je nikdy dosť.
Dňa 15.6.2016 prijal naše pozvanie na besedu p. Samuel Bogár , zakladateľ Občianskeho združenia Nezávislosť – Nový začiatok o.z. , ktorý nám problematiku drogových závislostí priblížil z úplne iného uhla. Jeho beseda nebola o teórii, poučkách, bola zameraná na silu vyrozprávania svojho vlastného životného príbehu ako bývalého narkomana a osobnej skúsenosti človeka , ktorý si prešiel peklom drogovej závislosti. Obsahom samotnej prednášky boli životné pohľady a ponaučenia človeka, ktorý má so závislosťou osobnú skúsenosť.
Žiaci 7., 8., 9. ročníka, 2. a 3. ŠT so zaujatím počúvali túto úprimnú životnú výpoveď. Samko nás previedol svojím životom, veľmi hlboko rozobral pozadie a motívy pri rozhodovaní, prečo a ako začal s drogami , aké to bolo žiť s drogou, čo mu do života priniesla a čo vzala. O všetkom, čo prežil, rozprával bez okolkov, prikrášlenia.. Jeho prednáška bola rozdelená do štyroch častí, v ktorých postupne rozobral svoje bezproblémové detstvo plné rodičovskej lásky a starostlivosti, potom dôvody, prečo vyskúšal drogy a ako postupne prešiel cez alkohol, automaty až k tvrdým drogám a ako zdevastoval zdravie i život sebe i svojim blízkym. V tretej časti rozprával o tom, ako bol zo závislosti vyslobodený a aký život vedie dnes. Štvrtou časťou bola diskusia, v ktorej úprimne odpovedal na všetky otázky našich žiakov. Z jeho odpovedí bolo zjavné, že nič neskrýva a svoju životnú skúsenosť so závislosťou ponúka všetkým, ktorí to potrebujú.
Dnešní mladí ľudia sú vystavení rôznym lákadlám doby . Často si neuvedomujú dôsledky svojich činov. Samko Bogár svojou prednáškou pripomenul žiakom hodnotu života bez drog a nás všetkých priviedol k hlbokému zamysleniu nad jedinečnosťou a vzácnosťou nášho života, ktorý máme všetci vo svojich rukách.
Mgr. Martina Kapustová, koordinátor prevencie
Aktivít v oblasti prevencie nie je nikdy dosť. Dňa 15.6.2016 naše pozvanie na besedu prijal p. Samuel Bogár , zakladateľ Občianskeho združenia Nezávislosť – Nový začiatok o.z. , ktorý nám problematiku drogových závislostí priblížil z úplne iného uhla. Jeho beseda nebola o teórii, poučkách, bola zameraná na sile vyrozprávania svojho vlastného životného príbehu ako bývalého narkomana a osobnej skúsenosti človeka , ktorý si prešiel peklom drogovej závislosti. Obsahom samotnej prednášky boli životné pohľady a ponaučenia človeka, ktorý má so závislosťou osobnú skúsenosť. Žiaci 7., 8., 9. ročníka, 2. a 3. ŠT so zaujatím počúvali túto úprimnú životnú výpoveď. Samko nás previedol svojím životom, veľmi hlboko rozobral pozadie a motívy pri rozhodovaní, prečo a ako začal s drogami , aké to bolo žiť s drogou, čo mu do života priniesla a čo vzala. O všetkom, čo prežil, rozprával bez okolkov, prikrášlenia.. Jeho prednáška bola rozdelená do štyroch častí, v ktorých postupne rozobral svoje bezproblémové detstvo plné rodičovskej lásky a starostlivosti, potom dôvody, prečo vyskúšal drogy a ako postupne prešiel cez alkohol, automaty až k tvrdým drogám a ako zdevastoval zdravie i život sebe i svojim blízkym. V tretej časti rozprával o tom, ako bol zo závislosti vyslobodený a aký život vedie dnes. Štvrtou časťou bola diskusia, v ktorej úprimne odpovedal na všetky otázky našich žiakov. Z jeho odpovedí bolo zjavné, že nič neskrýva a svoju životnú skúsenosť so závislosťou ponúka všetkým, ktorí to potrebujú. Dnešní mladí ľudia sú vystavení rôznym lákadlám doby . Často si neuvedomujú dôsledky svojich činov. Samko Bogár svojou prednáškou pripomenul žiakom hodnotu života bez drog a nás všetkých priviedol k hlbokému zamysleniu nad jedinečnosťou a vzácnosťou nášho života, ktorý máme všetci vo svojich rukách.
Mgr. Martina Kapustová, koordinátor prevencie
Detská lesnícka univerzita 2015/2016
V tomto školskom roku šiesti žiaci 6. ročníka sa stali študentmi Detskej lesníckej univerzity vo Zvolene. Prostredníctvom prednášok a praktických aktivít uskutočnených každý mesiac sa zoznámili s prácou lesníkov, spoznávali dreviny, semená, plody drevín a poľovnú zver našich lesov. Navštívili jedinečnú počítačovú miestnosť na TU vo Zvolene s 3D jaskyňou, ktorá simuluje procesy v lese a v krajine. Tiež si vyskúšali trenažér na spilovanie stromov, naučili sa rozobrať a zložiť motorovú pílu. Počas exkurzie v L. Hrádku navštívili semenoles, kde videli spôsob spracovania semien listnatých a ihličnatých drevín a pestovanie stromčekov. V zvernici v Podturni spoznávali lesnú zver a jej stopy. V arboréte sa naučili rozlišovať dreviny našej prírody.
Ich celoročné štúdium bolo zavŕšené slávnostnou promóciou v aule TU vo Zvolene.
Zapísala Mgr. K. Hotová
Škola v prírode - TELGÁRT
Prezentacia_Skola_v_prirode.pptx
V dňoch od 16.5.- 20.5.2016 sa žiaci 3.A a 4.A so svojimi triednymi učiteľkami Helenou Prokayovou , Ivanou Parničanovou, asistentkou Luciou Portášikovou a zdravotnou sestrou Annou Drozdíkovou zúčastnili školy v prírode v Telgárte.
O program a zábavu detí sa okrem učiteliek starali aj dvaja animátori- „Pohodička“ a „Smailo“. Hneď prvý deň boli deti rozdelené do štyroch zmiešaných skupín podľa živlov- oheň, vzduch, zem, voda a každé dieťa si vymyslelo svoje nové meno- prezývku, ktorou bolo oslovované v švp. Cestovná kancelária Bombovo nám ponúkla animačný program „Vlnky-žblnky“, vďaka ktorému deti trávili každý deň pobytu hrami v bazéne hotela.
Druhý deň žiaci navštívili meteorologickú stanicu s množstvom meteorologických meracích zariadení. Deti boli oboznámené s nezvyčajnými prístrojmi v interiéri aj v exteriéri, ktoré im priblížil, opísal ich stavbu, funkciu, či ich význam skúsený zamestnanec meteorologickej stanice. Všetko bolo nové-nepoznané. Mali možnosť vidieť rôzne grafy zrážok, teplôt vzduchu, slnečných dní, intenzity žiarenia, intenzity vetra , jeho rýchlosť ale i smer a tým si značne rozšírili poznatky v danej oblasti. Oboznámili sa tiež s okolím meteorologickej stanice a miestnou zrubovou architektúrou.
Tretí deň sme zorganizovali turistickú vychádzku k prameňu rieky Hron / cca 1hod. chôdze/ . Deti sa oboznámili s rozmanitosťou okolitej prírody Horehronia a druhou najdlhšou riekou SR. Zastavili sme sa pri Telgártskom vlakovom viadukte- Chmaroška. Jedná sa o tehlový železničný most postavený v 30. rokoch minulého storočia, tvorený deviatimi oblúkmi. So svojou dĺžkou 113,6m a výškou 18 metrov pretína Gregorovu dolinu. Most je skutočnou dominantou okolia a stáť pod ním, bolo skutočným zážitkom. Cítili sme sa pod ním malinkí ako mravčeky. Nazreli tu trošku aj do tajomstiev lesa, cítili jeho vôňu, šum, štebot vtáčikov, huk vetra v korunách stromov...
Vo štvrtok navštívili múzeum obce Telgárt, ktoré bolo pestrou prehliadkou folklóru, dejín a tradičných remesiel Horehronského regiónu. Videli množstvo rôznych dobových nástrojov v pôvodných rozmeroch, ale i zmenšených - zväčša drevených maketách, rôzne oblečenia, uniformy , ba dokonca aj zbrane. Na fotografiách videli ako vyzeral Telgárt po vypálení Nemcami, ale aj pri jeho obnove . Dozvedeli sa, prečo a za akých okolností bol Telgárt vypálený a videli sme aj ohorený trám z tejto smutnej, ale hrdinskej udalosti. Rozprávali sme sa o vojne, jej následkoch a odkaze pre ďalšie generácie. Taktiež sa oboznámili s obcou Telgárt a jeho zachovalou ľudovou architektúrou, prečítali si informačné panely pri OÚ a pomníku padlým hrdinom SNP, fotili si zaujímavé objekty obce , ako napríklad vodopád a Kráľovu skalu, zdolávali náročné kopcovité terény. Každý večer ich čakal bohatý spoločenský program plný súťaží, zábavy, v stredu nočná hra s baterkami, kde mali nájsť poklad a stratené učiteľky. V posledný večer mali dokonca aj rozlúčkovú diskotéku s občerstvením.
Krásny, aj keď chladný a daždivý týždeň sme zavŕšili výletom do neďalekej Dobšinskej ľadovej jaskyni. Žiaci si pod vedením sprievodcu prezreli jednu z najvýznamnejších ľadových jaskýň sveta, ktorá je svojou jedinečnosťou a unikátnosťou od roku 2000 zaradená do svetového prírodného dedičstva. Popri inom sa dozvedeli aj to, že ľad v Dobšinskej ľadovej jaskyni dosahuje miestami hrúbku až 25 metrov.
Týždeň ubehol ako voda a tak nakoniec plní nových zážitkov, skúseností a vedomostí sa všetci zrelaxovaní a pevne veríme, že aj šťastní, vrátili v poriadku ku svojim rodičom.
Napísala vedúca ŠvP: Ivana Parničanová
Čítajme si 2016
Čitateľský maratón pod názvom Čítajme si..... 2016 je akcia, ktorú už niekoľko rokov usporadúvajú mestské a obecné knižnice. Cieľom tejto aktivity je, aby v daný deň čítalo v knižniciach čo najviac detí.
Na čitateľskom maratóne v knižnici v Obecnom úrade v Budči sa zúčastnili aj žiaci 2.stupňa našej školy. Každý žiak prečítal z pripravenej knižky jednu stranu a potom sa podpísal do prezenčnej listiny a na veľký diplom. Starší žiaci čítali poviedky z knihy Slepačia polievka pre dušu, tí mladší knihu od slovenského autora Romana Brata.
Vlani sa do čitateľského maratónu zapojilo viac ako 38 000 detí a dúfame, že v tomto roku ich bolo ešte viac. Ďakujeme Zuzke Bačíkovej, asistentke starostu v Budči, za pozvanie a zorganizovanie tejto akcie.
PhDr. Zuzana Podhradská
Plavecký výcvik - 1. stupeň
V dňoch 6.-10. júna 2016 sme pre žiakov 1. stupňa zorganizovali plavecký kurz na mestskej plavárni, ktorého sa zúčastnilo 44 žiakov. Plavecký kurz prebiehal pod vedením tímu profesionálnych trénerov plaveckého klubu CARETA, s ktorými sme začali spolupracovať už v minulom roku a ich práca a zodpovedný prístup k žiakom sa nám veľmi páčil.
V prvý deň boli žiaci po vstupných testoch plaveckej zdatnosti rozdelení do skupín. V jednotlivých skupinách sa počas celého týždňa zdokonaľovali v spôsoboch dýchania, ponáraní sa, lovili zo dna bazéna rôzne predmety s cieľom odbúrať strach. Učili sa bezpečne pohybovať vo vodnom prostredí, nacvičovali splývavú polohu a plavecký štýl prsia. Pri nácviku používali plávacie dosky a dôkladne si osvojovali prácu horných a dolných končatín.
Výcvikom sa tiež posilnili vôľové vlastnosti žiakov, zvýšila sa ich vytrvalosť, obratnosť a kondícia. Preto by bolo vhodné pokračovať v zdokonaľovaní aj počas letných prázdnin a na budúci rok si znovu otestovať svoje pokroky na plaveckom výcviku.
Cieľom plaveckého kurzu bolo zaplávať jedným plaveckým spôsobom technicky správne čo najväčšiu vzdialenosť bez zastavenia. V posledný deň si žiaci overili svoje schopnosti na plaveckých pretekoch.
Slabší plavci všetci zaplávali šírku bazéna 12,5 m. Najlepšie obstáli žiaci:
chlapci - 1.m Miroslav Beňo 3.A
2.m Pavol Halama 4.A
3.m Samuel Baláž 2.A
dievčatá - 1.m Alexandra Knechtová 3.A
2.m Zuzana Červienková 3.A
3.m Veronika Micháliková 1.A
Tréneri chválii ich snahu a bolo vidno, že voda už nie je pre nich strašiakom, ale si ju užívajú plnými dúškami.
Zdatnejší plavci si zmerali svoje sily na dĺžku bazéna 25m v plaveckom štýle prsia:
chlapci - 1.m Boris Machunka 2.A
2.m Samuel Melaga 4.A
3.m Filip Šturák 4.A
dievčatá - 1.m Lenka Hanáková 4.A
2.m Katarína Merganičová 4.A
3.m Timea Trebuľová 2.A
Všetkým žiakom boli odovzdané MOKRÉ DIPLOMY a sladká odmena.
Mgr. Ivana Kučmiková
Mgr. Eliška Marková
Mgr. Ivana Parničanová
asist. Lucia Portášiková
Svetový deň bez tabaku
31. máj – Svetový deň bez tabaku
31. máj je vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň bez tabaku. Tento deň je celosvetovou iniciatívou zameranou na zvýšenie povedomia o negatívnych dopadoch užívania tabaku. Aj na našej škole prebehli viaceré preventívne aktivity. Mgr. Sylvia Tichá, preventistka z CPPPaP vo Zvolene viedla v triedach 9.A, 7.A , 3.a 2. špeciálna trieda besedu o rizikách a dôsledkoch fajčenia, dôvodoch , prečo mladí ľudia fajčia.
Pre mladších žiakov si zaujímavé aktivity na tému fajčenia prichystali naši žiaci , ktorí sú v peer-programe a pod vedením Mgr. Sylvie Tichej absolvujú vo Zvolene peer- výcvik. Peer- program je rovesnícky program, ktorý je zameraný na prevenciu drogových závislostí . Vyškolení peer-aktivisti vstupujú do tried a robia so žiakmi rôzne aktivity – diskusia , prezentácie, hry, ..... .
Peer- aktivisti zo 7.A Jakub Dlhopolec, Betka Dávidová a Violka Bibová si pripravili rôzne aktivity pre triedy 5.A, 6.A, 7.A. Žiakov veľmi zaujalo video o pokuse s cigaretou, ktoré zostrihal a ozvučil Jakub Dlhopolec a ktoré demonštrovalo škodlivý účinok fajčenia na naše zdravie. Peer-aktivistky Terezka Marková a Lucka Hrčková zo 7.A pracovali s témou zdravej výživy a zdravého životného štýlu u malých žiakov v triedach 1.A, 2.A a 3.a. Malí žiaci boli veľmi aktívni a zapájali sa do aktivít.
Ostrieľaná peer-aktivistka Dominika Špániková z 9.A pracovala so žiakmi 3.A, 1. špeciálna trieda, 8.A a aj ona sa snažila docieliť, aby žiaci našej školy nepodliehali vplyvu fajčiarov, riadili sa svojím rozumom a aby si dobrovoľne neničili cigaretami svoje zdravie.
Mgr. Martina Kapustová
Dni prevencie Zvolen
Dňa 27. mája 2016 sa triedy 8.A a III. špeciálna trieda zúčastnili akcie „ Deň prevencie“ na námestí vo Zvolene. Akciu sprevádzalo množstvo akcií a bohatý kultúrny program: ukážky policajnej kynológie – OR PZ Zvolen, ukážky práce poriadkovej polície – OR PZ Zvolen a MsP Zvolen, informačné stánky členov komisie pre prevenciu: Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie, Mestká polícia Zvolen, Okresné riaditeľstvo PZ Zvolen, Podpolianske osvetové stredisko, Regionálny úrad verejného zdravotníctva, Krajská knižnica Ľ. Štúra, Komunitné centrum Romano Jilo Unionka Zvolen, CVČ Domino, SCVČ a SZUŠ Heuréka, Jarmok ľudových remesiel, Nástrahy ulice – hovorené slovo , hudobné vystúpenia – moderný spev, Community of Fools – rocková kapela, fujarový festival, tanečné vystúpenia – hip hop, moderná gymnastika, Zornička, ukážky karate, judo. My sme sa najviac tešili na vystúpenie žiakov našej školy Ľudka Samka z 8. A a Christophera Danyiho zo 7.A, ktorí zahrali na gitare „Mandolínu“ od Adama Ďuricu. Dúfajme, že táto akcia prispeje k prevencii rizikového správania sa žiakov a pomôže nasmerovať mladých ľudí na cestu životom, v ktorom budú uprednostňovať nerizikový a zdravie neohrozujúci životný štýl.
Mgr. Martina Kapustová
Stolnotenisový turnaj v Hontianskych Nemcoch
Dňa 27.mája 2016 sa žiaci špeciálnych tried zúčastnili stolnotenisového turnaja v Hontianskych Nemciach. Turnaj má už veľkú tradíciu a reprezentujú ho najmä najstarší žiaci školy. My sme sa rozhodli dať šancu mladým talentom, aby získali prvé turnajové skúsenosti. Jedna z trojice reprezentujúcich žiakov je v štvrtom ročníku a jeden z chalanov je piatak. Verím, že v budúcnosti dosiahnu aj pekné umiestnenie. Školu reprezentovali Serenka Balázsová, Roland Rácz a Adrián Fizoľa.
Mgr. Ondrej Janeček
Plavecký výcvik
Žiaci 5.,6., a 7. ročníka sa zúčastnili 3. májový týždeň plaveckého výcviku na Mestskej plavárni vo Zvolene. Už sa nevedeli dočkať, kedy nastane chvíľa a budú sa máčať vo vode. Keď už konečne prišiel deň 23. mája a my sme odchádzali do Zvolena žiaci sa už tešili na bazén. Tam ich už pred plavárňou čakal p. Fekiač, ktorý so svojimi trénermi plavecký kurz viedol . Všetkých privítal, žiakov podľa výkonu podelil do družstiev a plavecký výcvik sa mohol začať. Boli aj takí, ktorí sa vody trochu obávali, ale pod vedením skúsených trénerov sa veľmi rýchlo strachu zbavili. Bol to veľmi zaujímavý týždeň, pretože žiaci sa zo dňa na deň viditeľne zlepšovali. Na konci plaveckého výcviku boli preteky a Šimon Krajči žiak 5. roč. a Lucia Hrčkovvá - siedmačka zahviezdili so svojimi plaveckými výkonmi. Veru dali aj rozplavbu s pánom učiteľom a trénerom a tí mali čo robiť, aby ich aspoň o niekoľko cm predbehli. Ale ani ostatní sa nedali zahanbiť, pretože každý zaplával 25 m a len 3. žiaci preplávali šírku bazéna. Všetci žiaci boli spokojní, a my tiež, pretože pokroky boli viditeľné a teraz je potrebné sa len zlepšovať pod dohľadom rodičov, pretože techniku žiaci ovládajú.
Mgr. Emília Rádiková
Exkurzia v Pamätníku v Banskej Bystrici
4. ročník Heuréka - konferencie mladých Európanov vo Zvolene
Súkromné centrum voľného času Heuréka v spolupráci so Súkromnou základnou umeleckou školou Heuréka, Mestom Zvolen, Obcami Budča a Ostrá Lúka, Občianskym centrom OKO Zvolen - Západ, Podpolianskym osvetovým strediskom, ZŠ Námestie mládeže , Centrom psychologicko- pedagogického poradenstva vo Zvolene a Rytiermi Pustého hradu , pod záštitou primátorky Zvolena Ing. Lenky Balkovičovej, s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja zorganizovalo v dňoch 20. – 21. mája 2016 medzinárodné podujatie pre deti a študentov ZŠ, SŠ, VŠ s názvom Heuréka – konferencia mladých Európanov. Hlavnou témou konferencie dňa 20.5.2016 v Občianskom centre OKO vo Zvolene bolo Slovanstvo a svet budúcnosti, Pestujeme tradície našich predkov, Slovanská duša, Nastal náš čas. Podujatie svojím príhovorom otvorili Mgr. Alenka Ostrihoňová, organizátorka a duša celého projektu, Ing. Lenka Balkovičová, primátorka Zvolena, poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja . Mgr. Alena Ostrihoňová prečítala list s pozdravom od prezidenta Andreja Kisku a od europoslanca Vladimíra Maňku, ktorí sa nemohli z pracovných dôvodov zúčastniť. Na konferencii zazneli zaujímavé prezentácie v slovenskom a cudzom jazyku žiakov a študentov, čitateľov Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene „Aj na Balkáne sme mali svojho Štúra“, „Reč Ľudovíta Štúra na Uhorskom sneme“, „Nehaňte ľud môj“, „Slovanstvo a svet budúcnosti“, „Mladá žena, dievčina a jej úloha“, „300 rokov – Slováci na Dolnej zemi“ , ukážky tradícii našich predkov „Tradície Ponitria“, „Tradície Podpoľania“, „Dolnozemské slovenské pesničky“, divadelné pásmo „Kľúče od mesta“ o stretnutí Ľudovíta Štúra s dnešnou dobou. Žiačky z našej školy Terezka Marková, Violka Bibová a Vaneska Gergeľová /7.A/ sa predstavili s prezentáciou „Adela Ostrolúcka“, kde predstavili osobnosť Adely Ostrolúckej, jej vzťah k Ľudovítovi Štúrovi, objekty v našom mikroregióne ADELA, ktoré hrdo nesú názov Adely Ostrolúckej - našu základnú školu, kaštieľ Adely Ostrolúckej na Ostrej Lúke. Naša prezentácia bola zároveň pozvánkou na akciu „Deň Slovanov“, ktorá bola pokračovaním tejto konferencie . Konala sa dňa 21. 5. 2016 na Ostrej Lúke a sprevádzalo ju množstvo zaujímavých sprievodných akcií. Táto akcia opätovne potvrdila, že aj v dnešnej dobe je veľa mladých ľudí, ktorí sa vedia nadchnúť pre témy našej histórie, hrdo sa hlásia k Slovanom a vo voľnom čase sa venujú niečomu zmysluplnému a naďalej rozvíjajú odkaz a tradície našich predkov.
Mgr. Martina Kapustová
Deň matiek
Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili!
Aj naši prváčikovia a druháčikovia sa s nesmiernou túžbou denne pripravovali na program, v ktorom predviedli mamičkám a svojim príbuzným, čo všetko už vedia a dokážu. Ukázali sa ako skvelí recitátori, herci aj tanečníci. S láskou a nadšením pripravili mamičkám krásne darčeky a pozdravy. Tým preukázali úctu a vďaku svojím maminkám za všetko, čo pre nich každý deň robia. Atmosféra bola veľmi príjemná. Rodičov a príbuzných sa zišlo hojne. Každý priniesol nejaké pohostenie, takže po vystúpení sa ochutnávali vynikajúce koláčiky, mufinky a iné mňamky. Ďakujeme všetkým za účasť, spríjemnenie a obohatenie tejto krásnej akcie.
I. Kučmiková a E. Marková
Škola v prírode_Telgárt
Do galérie Škola v prírode_Telgárt boli pridané fotografie.
Exkurzia v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici
Dňa 10. mája 2016 sa uskutočnila exkurzia do Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici pre žiakov VI. , VII. a VIII. ročníka. Naši šiestaci si prezreli Nemeckú študovňu Goetheho inštitútu a oboznámili sa s reáliami nemecky hovoriacich krajín. Siedmaci sa v Britskom centre prostredníctvom videa a kvízu dozvedeli zaujímavé informácie o Londýne. Naši ôsmaci mali možnosť prezrieť si priestory Štátnej vedeckej knižnice, študovne / Univerzálna študovňa, Študovňa odborných periodík, Hudobné átrium, Študovňa špeciálnych dokumentov, Librarium, Študovňa digitálnych dokumentov/ , jazykové centrá / Centrum slovanských štúdií, Britské centrum, Nemecká študovňa/, Informačno – vedecké centrum a práve prebiehajúcu výstavu „Najkrajší kalendár a najkrajšia kniha Slovenska.“
Mgr. Martina Kapustová
Slávik Slovenska
Dňa 25. apríla 2016 sa aj naši žiaci - speváci zúčastnili školského kola 26. ročníka celoslovenskej speváckej súťaže Slávik Slovenska 2016 v dvoch kategóriách.
Žiaci 1.- 6. ročníka sa preto stretli v 4.A triede pod organizačnou taktovkou pani učiteľky Parničanovej, ktorá prišla aj so zaujímavou informáciou, že v roku 1996 a 1999 bola víťazkou tejto súťaže naša známa populárna speváčka Mária Čírová, ktorá je teraz členkou ústrednej poroty Slávika Slovenska. V školskom kole v speve krásnych ľudových piesní sa postupne prezentovali zástupcovia jednotlivých tried . Zazneli nám známe i menej známe piesne, čo prispelo k príjemnému hudobnému zážitku nás všetkých. Porota v zložení učiteliek prvého stupňa, pani asistentky a štyroch detí to nemala vôbec ľahké, no nakoniec rozhodla o tomto poradí víťazov:
I. kategória 1.- 3.roč.
1.Timka Rovňanová
1. Radka Hrčková
2. Terezka Ďuríková
3. Julka Koncziová
II. kategória 4.- 6.roč
1. Lenka Hanáková
2. Laďka Dúbravská
2. Veronika Kamiačová
3. Vaneska Štefanová
Porota sa tak rozhodla, že do okresného kola pošle reprezentovať našu školu folkloristku Lenku Hanákovú, ktorá v minulom ročníku získala nádherné 2. miesto.
Držme jej všetci palce.
Interaktívne zastupiteľstvo
Jednou z mnohých tém, ktorými sa zaoberajú siedmaci na hodinách občianskej náuky v tomto školskom roku, je miestna samospráva a jej činnosť.
Aby si žiaci vedeli lepšie predstaviť, ako funguje obecná samospráva, využili sme ponuku Zuzany Bačíkovej, asistentky starostu obce Budča, ktorá pre žiakov pripravila zaujímavú aktivitu – interaktívne zastupiteľstvo. Najprv žiakom vysvetlila, ako zasadanie obecného zastupiteľstva prebieha a žiaci si potom rozdelili úlohy – starostu, poslancov a žiadateľov o finančný príspevok. A zasadanie sa mohlo začať. Podpísali prezenčnú listinu, postupovali podľa všetkých bodov programu a nakoniec prijali unesenie. Všetci sa naplno zhostili svojich úloh. Potom si ešte pozreli obecné kroniky, súčasnú aj tie najstaršie.
Touto cestou by sme ešte raz chceli poďakovať Zuzke Bačíkovej za netradičnú hodinu občianskej náuky, ktorá prebiehala v Obecnom úrade v Budči.
Zuzana Podhradská
Vyhodnotenie jarného zberu papiera.
Na našej škole sa v dňoch od 18. 4. 2016 do 29. 4. 2016 uskutočnil jarný zber papiera. Celkovo sa vyzbieralo 5619 kilogramov papiera. Najusilovnejší jednotlivci boli odmenení zaujímavými vecnými cenami a rovnako aj najúspešnejšie triedne kolektívy. Víťazom blahoželáme a tešíme sa na nasledujúci zber papiera, ktorý sa uskutoční budúci školský rok, kedy môžu žiaci opäť zabojovať o prvenstvo a získať zaujímavé ceny.
Výsledky: Zber papiera
Najúspešnejších 3 jednotlivcov :
- Peťka Drozdíková 454 kg
- Alexandra Knechtová 347,5 kg
- Samuel Kacian 305,5 kg
Najúspešnejšie skupiny :
1. Sarah a Nataška Ráczové 528 kg
2. Alexandra Urbanová a Nikolka Nosáľová 428,5 kg
Prvé miesto v kategórii najusilovnejší žiacky kolektív získali žiaci 5 A. triedy, ktorí priniesli 1293 kg papiera. Na druhom mieste sa umiestnili žiaci 4 A. triedy, ktorí priniesli 1192,5 kg a na treťom mieste sa umiestnili žiaci 3 A. triedy, ktorí priniesli 884,5 kg starého papiera.
Všetkým srdečne blahoželáme.
Súťaž "Mladý záchranár CO"
Dňa 28. apríla 2016 (štvrtok) sa v Účelovom zariadení Ministerstva vnútra SR
v Krupine - Tepličky konala súťaž "Mladý záchranár civilnej ochrany" základných škôl
z okresov Detva, Krupina a Zvolen. Našu školu reprezentovali: Alžbeta Dávidová,
Lucia Hrčková, Daniel Rovňan a Patrik Rusko, všetci zo 7. A triedy. Po snaživom
výkone obsadili pekné 8. miesto z 15 škôl. Ako pedagogický dozor ich sprevádzal
p. uč. Vladimír Balogh. Súťaž vyhrali žiaci z Hontianskych Nemiec. Počasie bolo
priaznivé a akcia sa vydarila.