Riaditeľstvo ZŠ Adely Ostrolúckej v Budči Vám oznamuje, že od 28.03.2024 do 02.04.2024 sú veľkonočné prázdniny. Školské vyučovanie sa začne v stredu 03.04.2024. Prajeme Vám krásne prežitie veľkonočných sviatkov.
Veľkonočné prázdniny
Výmenný obchod
V tomto mesiaci sa slovo „kniha“ skloňovalo asi na každom predmete. Žiaci dostali ďalšiu príležitosť, vyskúšali si výmenný obchod priamo na vyučovaní. Súčasťou finančnej gramotnosti bolo zadanie – výmena knihy za knihu. Ide o druh obchodu, kedy sa tovar vymení za tovar bez zapojenia peňazí. Už prečítaná kniha zmenila svojho majiteľa a našla si svoje miesto u nového čitateľa. Vzájomná dohoda bola potvrdená tým, že si žiaci navzájom podali ruky. Dúfame, že takéto praktické hodiny pomôžu, aby si v budúcnosti čoraz menej detí kúpilo „mačku vo vreci“.
Mgr. Alexandra Matúšková
3
Global Money Week 2024
V týždni od 18. do 24. marca prebiehala celosvetová kampaň k zvyšovaniu finančnej gramotnosti Global Money Week. Národným koordinátorom tejto kampane na Slovensku je Národná banka Slovenska a vo štvrtok 23. marca sa do nej zapojila aj naša škola.
Žiaci 8. a 9. ročníka na hodinách občianskej náuky zrealizovali aktivity zamerané na podporu finančnej gramotnosti. Počas aktivity Aké máš práva? vyhľadávali informácie o právach spotrebiteľov vrátane práva na reklamáciu. Žiak z každej skupiny potom prezentoval pred ostatnými žiakmi v triede zoznam spotrebiteľských práv.
V druhej časti hodiny sa žiaci zaoberali právom na reklamáciu. V skupinách vypracovali pracovné listy, kde naformulovali reklamovanie zakúpeného tovaru, pričom vychádzali zo Zákona o ochrane spotrebiteľov.
Zuzana Podhradská
3
Marec, mesiac knihy
Marec je mesiacom, ktorý je už tradične spájaný s knihami. Mesiac knihy si pripomíname od roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu, významného slovenského buditeľa, ktorý sa narodil práve v tomto mesiaci. Podieľal sa na šírení slovenskej knižnej kultúry a výrazne sa pričinil o popularizáciu kníh.
Dnes už úlohu Mateja Hrebendu - šírenie kníh a knižnej kultúry - plnia knižnice, ktoré sprístupňujú svoje knižné fondy čitateľom po celý rok.
Preto žiaci našej školy zavítali 18. a 21. marca do Obecnej knižnice v Budči. Pani Šaková, vedúca knižnice, si pre nich pripravila viaceré aktivity. Porozprávala sa so žiakmi o čítaní, knihách, vydávaní kníh, ale aj tom, ako máme zaobchádzať s knižkami.
Po besede o knihách sa deti aktívne zapojili do 15. ročníka celoslovenského detského čitateľského maratónu „Čítajme si ...“ 2024, ktorý organizuje Linka detskej istoty. Cieľom podujatia „ČÍTAJME SI…“ je podporiť a zvýšiť záujem detí o čítanie kníh a zapojiť do maratónu čo najväčší počet detí, ktoré budú čítať súčasne po celom Slovensku.
Chceme sa touto cestou poďakovať pani Šakovej, ktorá pre naše deti pripravila tieto zaujímavé aktivity.
Zuzana Podhradská
9
Bábkové divadlo v Banskej Bystrici
Dňa 20. 3. 2024 zavítal 1. stupeň ZŠ do Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici. Inscenácia KAMIL – Príbeh šteňaťa, bola pre deti tematicky blízkou. Dnes v mnohých domácnostiach nájdeme psíka. Čo všetko však starostlivosť o štvornohého priateľa obnáša? Vieme sa o seba navzájom postarať? Kto sa od koho učí? Na to všetko a mnoho iného, zábavnou formou poukázal hlavný hrdina príbehu – pes Kamil.
Naše kroky z divadla putovali naprieč námestím. Počasie nám prialo, a tak sme si mohli naplno užiť veľkonočné trhy a farebnú výzdobu mesta. Výlet sme zakončili v Parku pod Pamätníkom SNP.
Mgr. Lucia Viktorová
27
Riaditeľské voľno
Deň matematiky
V roku 2019 vyhlásilo UNESCO 14. marec za Deň matematiky. Preto aj dnešná matematika bola trošku iná, najväčší priestor na hodine dostali hry. Úsmev, radosť, nadšenie, objavovanie, moment prekvapenia... V ponuke bolo päť možností, vytvorili sa dvojice, štvorica. Samozrejme, sviatočný pocit pretrval počas všetkých hodín. Matematika je ťažká len vtedy, keď jej človek nerozumie. Kľúčová je motivácia a cielený výber vhodných činností. Najmä prostredníctvom matematiky sa objavujú nové možnosti, ktoré prinášajú do života každého z nás nekonečné možnosti.
Mgr. Alexandra Matúšková
1
Polícia deťom – preventívna akcia pre 1. stupeň
Dňa 1. 3. 2024 sme v areáli našej školy privítali príslušníkov Policajného zboru Slovenskej republiky, ktorí mali pre žiakov pripravený odborný výklad a simuláciu použitia obranných prostriedkov. Žiaci mali možnosť zapojiť sa do praktických ukážok. Príslušníci Policajného zboru boli zahrnutí množstvom zvedavých otázok. Na záver čakal každého žiaka malý darček. Za sprostredkovanie tejto preventívnej akcie ďakujeme kpt. Mgr. Milote Kaplánovej a jej kolegom.
Mgr. Nikola Brhlíková
Escape room – úniková hra
V pondelok 4. 3.2024 sa v našej škole uskutočnilo už druhé pokračovanie únikovej hry – Escape room. Žiaci od 1. až 9. ročníka riešili v tímoch neľahké úlohy z rôznych oblastí -matematiky, dejepisu, slovenčiny, geografie....pričom po každej zvládnutej úlohe získali číselný kód, ktorý im otvoril dvere do ďalšieho levelu. Misia to bola naozaj náročná, pretože to všetko prebiehalo v zadanom časovom limite, ktorého prekročením, by sa možno naplnila „hrozba“, že umelá inteligencia napadne naše identity 😊 Navyše sa všetko odohrávalo v tmavej miestnosti, takže jedinými pomocníkmi pri čítaní a riešení úloh boli baterky a UV svetlo. Bez vzájomnej spolupráce a správneho rozdelenia úloh v tíme, misiu nebolo možné zvládnuť.
Žiakom 3 tímov sa podarilo otvoriť aj 3 bonusové úlohy, a to dokonca vo výbornom čase. Najlepšie si počínali naši štvrtáci, ktorí sa splnením úloh vo vynikajúcom čase dostali na 2. miesto v rámci hry na celom Slovensku.
Už teraz sa veľmi tešíme na tretie pokračovanie tejto úžasnej hry.
Mgr. Denisa Mojžišová
1
Skríning fonematického uvedomovania hlások
V dňoch 27.2 a 28.2. 2024 naše pozvanie prijala logopedička z CPP vo Zvolene Mgr. Monika Mikušinec Grmanová . Formou skupinovej logopedickej diagnostiky u našich prváčikov urobila skríning fonematického uvedomovania hlások v škole: ide o skríning vedomostí žiaka v polovici prvého ročníka (január, február) či má zvládnutú slabikotvorbu, analýzu a syntézu hlások/písmen, vyčleňovanie prvej a poslednej hlásky, orientačné posúdenie čítania. Skríning prináša odhalenie nedostatkov a možnosť nácviku, prípadne prediktory pre vývinové poruchy učenia. Výsledkom je správa pre rodiča a pre pani učiteľky.
Mgr. Martina Kapustová, výchovná poradkyňa
Uhádni a spoznaj profesiu v zmysle kódu RIASEC
Dňa 29.2.2024 sa v aule na ZŠ Námestie mládeže vo Zvolene v spolupráci s UPSVAR vo Zvolene uskutočnil 4. ročník akcie v rámci poskytovania poradenstva pre voľbu povolania : „Uhádni a spoznaj profesiu v zmysle kódu RIASEC. Akcie sa zúčastnili žiaci 8. a 9. ročníka našej školy. V rámci poradenstva pre voľbu povolania metódou zážitkového učenia si žiaci vyplnili dotazník RIASEC, ktorého výsledky im pomohli zodpovedať otázky: AKÝ PROFESIJNÝ TYP som a NA AKÚ PROFESIU sa hodím. Vyhodnotenie dotazníka mohlo žiakom pomôcť s predstavou o svojom osobnostnom type , na aké zameranie by mohli byť vhodní a aká stredná škola by mohla byť pre nich tá pravá. Jednotlivé osobnostné typy v zmysle dotazníka RIASEC boli predstavené atraktívnou formou súťaže – hádania profesie na spôsob relácie INKOGNITO. Za našu školu súťažilo súťažné družstvo v zložení Dianka Petrášová , Veronika Michalíková a Klaudia Zetochová z 9.A. Pozvaný hosť povedal žiakom indíciu, na základe ktorej mohli súťažiaci klásť zatvorené otázky ( Áno / Nie). Po uhádnutí , resp. neuhádnutí profesie porozprával hosť žiakom o svojej profesii ( motivácia voľby, potrebné vzdelanie, kompetencie pre výkon). Žiakom sa predstavili rôzne profesie: politológ, someliér – poradca pre hosťa v oblasti ponuky vín, pracovník slovenskej knižnice pre nevidiacich a prekladateľ textov do Brailovho písma, pracovník štátnej ochrany prírody. Online formou sa s nami spojil a o svojej profesii nám porozprával aj stand – up komik Michal Szatmary.
Mgr. Martina Kapustová, kariérová poradkyňa