Žiaci 9. ročníka , II. a III. špeciálnej triedy absolvovali besedu „Prevencia obchodovania s ľuďmi „ s preventistom inšp. Jozefom Michalíkom z Mestkej polície vo Zvolene. Popri obchodovaní s drogami a nelegálnom obchode so zbraňami sa z obchodu s ľuďmi stal tretí najvýnosnejší typ organizovanej trestnej činnosti. Milióny ľudí sú vystavené takým podmienkam zaobchádzania, ktoré sú v rozpore so základnými ľudskými právami. Sú predávaní a kupovaní ako tovar, nútení k prostitúcii, zotročovaní v práci a podrobení rôznym formám vykorisťovania. Obchodovanie s ľuďmi patrí medzi najzávažnejšie fenomény súčasnosti. Na prvý pohľad by sa zdalo, že je to téma vhodná skôr na filmové spracovanie. Žiaľ, každodenná prax a skúsenosť kriminalistov, psychológov i obetí poukazuje na aktuálnosť tejto témy i v bežnom živote.
Beseda bola zameraná na:
- príčiny obchodovanie
- fenomén obchodovania ako vážneho globálneho problému
- mechanizmus obchodovania a jeho princípy, proces obchodovania
- globálny spoločenský, ekonomický a politický systém ako faktor podnecujúci obchodovanie s ľuďmi
- trestnoprávne dôsledky obchodovania s ľuďmi
- štatistické ukazovatele o obchodovaní s ľuďmi
- preventívne informácie a eliminácií rizík, ako sa nestať obeťou
- medzinárodné organizácie poskytujúce pomoc obetiam obchodovania
Cieľom besedy nebolo podať žiakom len štatistické údaje o stratených osobách, o raste počtu prípadov obchodovania s ľuďmi a s ním súvisiaceho zneužívania a vykorisťovania, ale dať praktické rady, ako sa bezpečne a obozretne správať v neznámom prostredí, ako rozpoznať pochybné ponuky práce v cudzine a ako a kam sa efektívne obrátiť so žiadosťou o pomoc. Žiaci videli zaujímavý film plný autentických výpovedí obetí a na záver v diskusii mali možnosť pýtať sa na všetko, čo ich z tejto témy zaujíma. A bolo toho dosť........, bolo vidno, že žiakov táto téma zaujala, veď ako budúci stredoškoláci, vysokoškoláci , záujemcovia na pracovnom trhu sa aj oni určite budú uchádzať o brigádu, prácu v zahraničí. Takže opatrne!
K žiakom 8. ročníka bola prizvaná Mgr. Silvia Tichá z Centra pedagogicko – psychologického poradenstva vo Zvolene s besedou na aktuálnu tému, ktorá v dnešnej dobe vzbudzuje u ľudí strach, obavy z neznámeho „Extrémizmus a strach z inakosti“ . Tento pojem už dávno pre žiakov nie je neznámy, majú veľa informácií z médií., ktoré sú často skreslené. Je dôležité oboznámiť žiakov o príčinách a dôsledkoch xenofóbie, extrémizmu, rasovej neznášanlivosti. Beseda bola zameraná proti diskriminácii akéhokoľvek druhu a ostatným prejavom intolerancie, na vysvetlenie pojmov, rozdelenie, formy, ciele, symboly, riziká a prevenciu extrémizmu. Cieľom besedy bolo uvedomenie si zodpovednosti za vlastné konanie, zvýšenie právneho vedomia s poukázaním na možné následky trestného stíhania. Žiaci sa dozvedeli, ako vyzerajú niektoré symboly a ktoré symboly sa nesmú propagovať. V rámci diskusie mohli žiaci vyjadriť svoje názory na tieto závažné problémy spoločnosti a tak mohli reagovať na aktuálne spoločenské problémy. Z besedy vyplynulo, že veľkú rolu pri tejto téme majú predsudky, ktoré ľudia majú. Ale mali by sme pamätať : ,,Existujú iba dobrí a zlí ľudia. Dobrá a zlá rasa, vierovyznanie a výzor neexistuje. ´´
Mgr. Martina Kapustová, koordinátorka prevencie