Informácie o činnosti špeciálnych tried
Hodnotenie výchovno - vzdelávacích výsledkov žiakov špeciálnych tried
Školský rok 2016/2017
Údaje o žiakoch
V školskom roku sa v troch špeciálnych triedach Základnej školy A.Ostrolúckej vzdelávalo spolu 20 žiakov s mentálnym postihnutím so vzdelávacím variantom A, B.
Z uvedeného počtu v deviatom ročníku sa vzdelávalo 6 žiakov. Z nich 5 žiakov pokračuje vo vzdelávaní na stredných odborných učilištiach pre mentálne postihnutých žiakov (3ž – OU V.G. Banská Bystrica, 2ž – OU internátne Liptovský Mikuláš). Jeden žiak vzhľadom k svojmu veku nepokračuje vo vzdelávaní a vracia sa do rodinného prostredia.
1. Vyučovacie výsledky
Žiaci sa vzdelávali podľa Vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím ISCED 1-primárne vzdelávanie variant A a B.
V jednotlivých triedach sa žiaci vzdelávali v spojených ročníkoch nasledovne:
A variant- I.ŠT – 1.roč. – 1 ž., 2.roč. – 1 ž., 6.roč. - 2 ž., 8.roč. - 1 ž, 9.roč. - 2 ž
B variant -
Výchovno-vzdelávací proces bol náročný vzhľadom na spojené ročníky a na rozmanitosť diagnóz jednotlivých žiakov. Napriek tomu žiaci dosahovali na I. stupni výborné vyučovacie výsledky a zvládli predpísané učivo. Pravidelne dochádzali na vyučovanie a príprava do školy bola primeraná. Vyučovanie na II. stupni je občas narušované žiakmi s poruchami správania. Rozumové schopnosti rozvíjali učitelia na hodinách slovenského jazyka a literatúry, matematiky, biológie, geografie, vlastivedy a ostatných predmetov. Kládli dôraz na rozvoj čítania, slovnej zásoby, spisovného vyjadrovania, správneho pravopisu, ktoré sú stále problémové a na rozvoj matematických schopností. Vo výchovno-vzdelávacom procese vyučujúci dbali o psychohygienu a disciplínu žiakov. O rozvoj pracovných zručností našich žiakov sa pričinili učitelia pracovného vyučovania. Pri vyučovaní používali pracovné postupy primerané individuálnemu postihnutiu žiakov. Pracovnú činnosť prispôsobili podmienkam vyučovacieho procesu, zapájali sa do prác najmä pri úprave okolia školy. Na hodinách telesnej výchovy sa žiaci oboznámili so základmi atletiky a hier, pripravovali sa na súťaže organizované pre špeciálne školy. V športových súťažiach sa naši žiaci umiestňovali na dobrých umiestneniach.
Mimo vyučovacieho procesu sme kládli dôraz na dôsledné vypracovanie a študovanie osobnej dokumentácie žiakov vzhľadom na závažnosť ich postihnutia. Vyučovací proces bol naďalej sťažený nedostatkom učebníc, čo nie je v súlade s objednávkou podľa požiadaviek školy. Učebnice, ktoré prichádzajú oneskorene, sú bez metodických usmernení. Taktiež je nedostatok pracovných listov, ktoré sú pomerne dobre spracované a žiaci pomocou nich ľahšie chápu, osvojujú si a utvrdzujú preberané učivo.
2. Výchovné výsledky
Sprievodným javom mentálneho postihu žiakov vyšších ročníkov je silná hyperaktivita, neprimerané prejavy v správaní sa k spolužiakom i vyučujúcim. V niektorých prípadoch ide až o poruchy správania.
Vzniknuté problémy sme riešili v spolupráci so zákonnými zástupcami žiakov, najmä s pracovníkmi DeD Ratolesť Tŕnie a s CŠPP vo Zvolene.
Voľnočasové aktivity žiakov
V rámci záujmovej činnosti navštevovali žiaci krúžky:
- počítačový
- športový
Aktivity žiakov ŠT
Všetky aktivity školy boli zaznamenané v mesačných plánoch práce školy a boli splnené. Aktivity prebiehali nasledovne:
september - otvorenie školského roku 2016/2017
- Európsky týždeň športu - podpora športovej aktivity v detí v celej Európe.
október - Strašidelná škola - súťaž o najkrajšiu tekvicu.
- Zber papiera - špeciálne triedy sa zapojili do zberu papiera a nazbierali spolu 231 kg.
- Ochrana človeka a prírody - účelové cvičenie – cieľom bolo naučiť žiakov, ako sa majú správať v rizikových situáciách.
- Integrácia 2016 - charitatívny koncert zameraný na pomoc ľuďom, ktorí ju najviac potrebujú.
- Úcta k starším - kultúrne podujatie ZUŠ Heuréka pri príležitosti mesiaca úcty k starším.
- Deň zdravej výživy - žiaci pod vedením svojich triednych učiteľov zhotovovali zdravé jedlá (nátierky a pod...).
november - týždeň boja proti drogám - žiaci si upevnili vedomosti o zdravom životnom štýle a zdravej výžive.
december - Svetový deň boja proti AIDS - prevencia proti smrteľnej nevyliečiteľnej chorobe.
- Návšteva divadelného predstavenia - žiaci I.ŠT - Smelý zajko.
- Výroba vianočných pohľadníc
- Školský vianočný stolnotenisový turnaj.
- Vianočná besiedka.
január - Posedenie k príležitosti ukončenia 1. polroku.
február - Fašiangový karneval – príprava masiek a účasť na karnevale I.stupeň.
marec - Zber papiera.
- Futbalový turnaj špeciálnych škôl uskutočnený v ŠZŠ vo Zvolene - naši žiaci zo 6 škôl obsadili 4. miesto a do finále nepostúpili len na pokutové kopy.
apríl - Beh oslobodenia Budče - v 27. ročníku súťaže sa naši žiaci postavili na štartovaciu čiaru a podali slušný výkon.
máj - Divadelno- šermiarska kumpánia Tres Companeros.- vystúpenie s historickou rozprávkou o kultúrno-historických hodnotách Slovákov.
- Dopravné ihrisko - žiaci si utvrdili pravidlá cestnej premávky, odskúšali jazdu na bicykli a kolobežke a získali detský preukaz vodiča.
jún - Športový deň žiakov I.stupňa.
- Vystúpenie sokoliara - žiakom boli predstavené rôzne druhy dravých vtákov, ich lov, spôsob života....
- OČaP - Ochrana človeka a prírody - účelové cvičenie- zúčastnili žiaci II. a III. ŠT, pričom ÚC bolo zamerané a rozdelené na 2 dni (1.deň - teoretická časť, 2. deň - praktická časť).
- Futbalový turnaj školy - žiaci sa na turnaji prezentovali výborným výkonom.
- Školské výlety - II.. a III. ŠT výlet v Banskej Bystrici - plaváreň spojená s obhliadkou kultúrnych pamiatok.
- Vyčistíme si Budču - v sprievode svojich triednych učiteľov žiaci zbierali odpadky celoplošne po celej obci Budča.
- Slávnostné ukončenie školského roku 2016/2017.
3. Metodické združenie
Vzhľadom na to, že ŠT sú súčasťou školy , máme zriadené metodické združenie, ktoré má 3 členov. Zasadnutia MZ sa konali tri krát v mesiacoch - september, január, a jún. V rámci zasadnutí členovia hodnotili a analyzovali výsledky výchovy a vzdelávania žiakov v jednotlivých predmetoch dopracúvali a kompletizovali tematické plány . Svojou tvorivosťou prispievajú k tvorbe pomôcok a rôzneho materiálu potrebného k vyučovaciemu procesu. V rámci MZ spolupracujeme so ŠZŠ vo Zvolene. Členovia MZ sa aktívne podieľali na príprave kultúrnych programov, zúčastňovali sa športových podujatí, pripravovali pre žiakov súťažné disciplíny. Zorganizovali pre žiakov exkurzie v rámci výučby predmetov Geografia, Vlastiveda, Biológia. Všetky individuálne úlohy vyplývajúce z plánu MZ učitelia plnili vo vzájomnej spolupráci s vedením školy.
Taktiež v rámci informovanosti o výchovnovzdelávacích výsledkov žiakov sa pravidelne konali rodičovské združenia za účelom zhodnotenia edukačných výsledkov žiakov ako aj samotného správania.
4.Environmentálna výchova
V rámci environmentálnej výchovy sa v priebehu školského roka konali rôzne aktivity, besedy a exkurzie zamerané na poznávanie a ochranu prírody. V prebiehajúcom školskom roku bolo cieľom EV formovať a rozvíjať také osobnostné kvality, ktoré sa stanú predpokladom pre ochranu a zlepšovanie životného prostredia. Tento zámer je cielený na rozvoj úrovne vedomostí, zručností a utváranie postojov mentálne postihnutých žiakov k prírode, k iným, ako aj sám k sebe. V tomto smere chcem veľmi vyzdvihnúť žiakov špeciálnych tried, lebo chrániť a vyčistiť prírodu ich napĺňa a majú z toho radosť.
5.Primárna prevencia
Cieľom Primárnej prevencie drogových závislostí bolo zefektívniť výchovno-vzdelávacie pôsobenie na žiakov ŠT v oblasti protidrogovej prevencie a prevencie ďalších sociálno-patologických javov a to formou besied, prednášok, diskusných sedení počas školského roka s pracovníkmi CPPPaP vo Zvolene, ako aj so zástupcami mestskej polície.
Vypracoval: Mgr. Ondrej Janeček
vedúci MZ - učiteľ ŠT
Hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov
žiakov špeciálnych tried
2014/2015
Údaje o žiakoch
V školskom roku sa v troch špeciálnych triedach Základnej školy A.Ostrolúckej vzdelávalo spolu 30 žiakov s mentálnym postihnutím so vzdelávacím variantom A, B.
Z uvedeného počtu v deviatom ročníku sa vzdelávalo 6 žiakov. Z nich 5 žiakov pokračuje vo vzdelávaní na stredných odborných učilištiach pre mentálne postihnutých žiakov (3ž – OU V.G. Banská Bystrica, 2ž – OU internátne Lučenec)
1. Vyučovacie výsledky
Žiaci sa vzdelávali podľa Vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím ISCED 1-primárne vzdelávanie variant A a B.
V jednotlivých triedach sa žiaci vzdelávali v spojených ročníkoch nasledovne:
A variant- I.ŠT- 1. 2.3.4.roč. – 1.r. – 1 ž., 2.r. – 2 ž., 3r.-4 ž, 4.r. – 2 ž.
II.ŠT- 5.7. 8. roč. – 5.r. - 2 7.r. – 6 ž., 8.r. – 2 ž.,
III.ŠT- 6.- 9.roč. - 6.r – 4 ž., 6.r.- 8 ž.
B variant -2 žiaci - započítaní 1ž v 1.ŠT, 1ž v ŠT
Výchovno-vzdelávací proces bol náročný vzhľadom na spojené ročníky a na rozmanitosť diagnóz jednotlivých žiakov. Napriek tomu žiaci dosahovali na I. stupni výborné vyučovacie výsledky a zvládli predpísané učivo. Dodržiavali školský poriadok sústavne sa pripravovali na vyučovacie hodiny a pravidelne dochádzali na vyučovanie.
Vyučovanie na II. stupni je občas narušované žiakmi s poruchami správania. Rozumové schopnosti rozvíjali učitelia na hodinách slovenského jazyka a literatúry, matematiky, biológie, geografie, vlastivedy a ostatných predmetov.
Kládli dôraz na rozvoj čítania, slovnej zásoby, spisovného vyjadrovania, správneho pravopisu, ktoré sú stále problémové a na rozvoj matematických schopností. Vo výchovno-vzdelávacom procese vyučujúci dbali o psychohygienu a disciplínu žiakov. O rozvoj pracovných zručností našich žiakov sa pričinili učitelia pracovného vyučovania. Pri vyučovaní používali pracovné postupy primerané individuálnemu postihnutiu žiakov. Pracovnú činnosť prispôsobili podmienkam vyučovacieho procesu, zapájali sa do prác najmä pri úprave okolia školy. Na hodinách telesnej výchovy sa žiaci oboznámili so základmi atletiky a hier, pripravovali sa na súťaže organizované pre špeciálne školy. V športových súťažiach sa naši žiaci umiestňovali dobrých umiestneniach.
Mimo vyučovacieho procesu sme kládli dôraz na dôsledné vypracovanie a študovanie osobnej dokumentácie žiakov vzhľadom na závažnosť ich postihnutia. Vyučovací proces bol naďalej sťažený nedostatkom učebníc, čo nie je v súlade s objednávkou podľa požiadaviek školy. Učebnice, ktoré prichádzajú oneskorene, sú bez metodických usmernení. Taktiež je nedostatok pracovných listov, ktoré sú pomerne dobre spracované a žiaci pomocou nich ľahšie chápu, osvojujú si a utvrdzujú preberané učivo.
2. Výchovné výsledky
Sprievodným javom mentálneho postihu žiakov vyšších ročníkov je silná hyperaktivita, neprimerané prejavy v správaní sa k spolužiakom i vyučujúcim. V niektorých prípadoch ide až o poruchy správania.
Vzniknuté problémy sme riešili v spolupráci so zákonnými zástupcami žiakov, najmä s pracovníkmi DeD Ratolesť Tŕnie a s CŠPP vo Zvolene.
Voľnočasové aktivity žiakov
V rámci záujmovej činnosti navštevovali žiaci krúžky:
- počítačový pre ŠT
- športový
- stolnotenisový
- tanečný
Aktivity žiakov ŠT
Všetky aktivity školy boli zaznamenané v mesačných plánoch práce školy a boli splnené. Aktivity prebiehali nasledovne:
september - otvorenie školského roku 2014/2015
október - Ochrana človeka a zdravia - účelové cvičenie – cieľom bolo naučiť žiakov, ako sa majú správať v rizikových situáciách
- Akcia na dopravnom ihrisku - didaktické hry pre I. stupeň, získanie detského "vodičského preukazu"
- Zber papiera - špeciálne triedy obsadili z 9 - tried celkové 6 miesto z počtom nazbieraných 374 kg
- Strašidelná škola - špeciálne triedy sa zapojili do výroby ozdobných tekvíc
- Úcta k starším - kultúrne podujatie ZUŠ Heuréka pri príležitosti mesiaca úcty k starším
- Deň zdravej výživy - žiaci pod vedením svojich triednych učiteľov zhotovovali zdravé jedlá (nátierky a pod...)
- Výchovný koncert "O vode" - žiaci prostredníctvom hudby získali množstvo informácii o dôležitosti vody
November - týždeň boja proti drogám - žiaci si upevnili vedomosti o zdravom životnom štýle a zdravej výžive
december - Svetový deň boja proti AIDS - prevencia proti smrteľnej nevyliečiteľnej chorobe
- Návšteva bábkového divadla - žiaci 1.ŠT navštívili v Banskej Bystrici divadelné predstavenie v bábkovom divadle
- Výroba vianočných pohľadníc
- Školský vianočný stolnotenisový turnaj
- Vianočná besiedka
január - Posedenie k príležitosti ukončenia 1. polroku
február - Karneval – príprava masiek a účasť na karnevale I.stupeň
marec - Zber papiera
apríl - Vyčistíme si Budču - v sprievode svojich triednych učiteľov žiaci zbierali odpadky celoplošne po celej obci Budča
Florbalový turnaj,
- Minifutbal Jednota Cup - žiaci ŠT sa zúčastnili turnaja ZŠ, kde posilnili družstvo našej ZŠ
- účasť len žiakov ŠT na stolno-tenisovom turnaji v Hontianskych Nemciach, kde obsadili z 9 škôl pekné 4.miesto.
máj - VIA HISTORICA - vystupením zážitkovým spôsobom bol žiakom priblížený život našich predkov (Samova ríša Veľká Morava)
- OROL TATRANSKÝ - žiaci sa zúčastnili uvedeného predstavenia pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra
- Atletika ŠT - žiaci získali v konečnom hodnotení celkovo 4. miesto pre našu školu
jún - Vystúpenie sokoliara - žiakom boli predstavené rôzne druhy dravých vtákov, ich lov, spôsob života....
- Účelové cvičenie - cvičenia sa zúčastnili žiaci 2. a 3. ŠT, pričom ÚC bolo zamerané a rozdelené na 2 dni (1.deň - teoretická časť, 2. deň - praktiká časť).
- Futbalový turnaj - žiaci sa na turnaji prezentovali pekným výkonom, kde síce ani raz nevyhrali, ale ani raz neprehrali a tak obsadili 3.miesto
- Hry v prírode - žiaci 1. ŠT - cieľom bolo poučiť žiakov o tom ako sa správať pri poranení, pri účasti na cestnej premávke, ako aj pri mimoriadnych udalostiach.
- Školské výlety 1. a 3. ŠT výlet v Sekierskej doline v EKOME a 2. ŠT opekačka v lese
3. Metodické združenie
Vzhľadom na to, že ŠT sú súčasťou školy , máme zriadené metodické združenie, ktoré má 3 členov. Zasadnutia MZ sa konali tri krát v mesiacoch - september, január, a jún. V rámci zasadnutí členovia hodnotili a analyzovali výsledky výchovy a vzdelávania žiakov v jednotlivých predmetoch dopracúvali a kompletizovali tematické plány . Svojou tvorivosťou prispievajú k tvorbe pomôcok a rôzneho materiálu potrebného k vyučovaciemu procesu. V rámci MZ spolupracujeme so ŠZŠ vo Zvolene. Členovia MZ sa aktívne podieľali na príprave kultúrnych programov, zúčastňovali sa športových podujatí, pripravovali pre žiakov súťažné disciplíny. Zorganizovali pre žiakov exkurzie v rámci výučby predmetov Geografia, Vlastiveda, Biológia. Všetky individuálne úlohy vyplývajúce z plánu MZ učitelia plnili vo vzájomnej spolupráci s vedením školy.
Taktiež v rámci informovanosti o výchovnovzdelávacích výsledkov žiakov sa pravidelne konali rodičovské združenia za čelom zhodnotenie edukačných výsledkov žiakov ako aj samotného správania.
4.Environmentálna výchova
V rámci environmentálnej výchovy sa v priebehu školského roka konali rôzne aktivity, besedy a exkurzie zamerané na poznávanie a ochranu prírody – Lesnícke dni a ďalšie aktivity. V prebiehajúcom školskom roku bolo cieľom EV formovať a rozvíjať také osobnostné kvality, ktoré sa stanú predpokladom pre ochranu a zlepšovanie životného prostredia .Tento zámer je zacielený na rozvoj úrovne vedomostí , zručností a utváranie postojov mentálne postihnutých žiakov.
5.Primárna prevencia
Cieľom Primárnej prevencie drogových závislostí bolo zefektívniť výchovno-vzdelávacie pôsobenie na žiakov ŠT v oblasti protidrogovej prevencie a prevencie ďalších sociálno-patologických javov a to formou besied, prednášok ,diskusných sedení počas školského roka s pracovníkmi CPPPaP vo Zvolene.
- Výchova k manželstvu a rodičovstvu
Obsah sexuálnej výchovy, výchovy k manželstvu a rodičovstvu sa v uplynulom školskom roku realizoval v jednotlivých predmetoch I. a II. stupňa hlavne na hodinách pracovného vyučovania. Veku a mentalite primerane bola výchova zacielená na utváranie základných vedomostí , návykov a správnych postojov v oblasti predmanželského spolužitia a rodičovskej výchovy a iných oblastí tejto problematiky.
Vypracoval: Mgr. Ondrej Janeček - učiteľ špeciálnych tried
Hodnotenie výchovno-vyučovacích výsledkov žiakov špeciálnych tried
Školský rok 2013/2014
Údaje o žiakoch
V školskom roku 2013/2014 sa v troch špeciálnych triedach Základnej školy A.Ostrolúckej v Budči vzdelávalo 30 žiakov s mentálnym postihnutím zaradených do troch tried. Žiaci sa vzdelávali nasledovne:
A variant – 28 žiakov
B variant - 2 žiaci
V štúdiu pokračujú 2 žiaci v OU Viliama Gaňu v Banskej Bystrici. Jeden žiak ukončil školskú dochádzku -10 rokov školskej dochádzky.
Väčšina žiakov špeciálnych tried sú chovanci DeD Ratolesť. Jeden žiak je z Ostrej Lúky, traja žiaci z
Budče.
1. Vyučovacie výsledky
Žiaci sa vzdelávali podľa Vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím ISCD 1-primárne vzdelávanie variant A a B,rozpracovaných učebných a individuálnych plánov.
V jednotlivých triedach sa žiaci vzdelávali v spojených ročníkoch nasledovne:
A variant- I.ŠT- 1. 2. 4.roč. – 1.r. – 2 ž., 2.r. – 2 ž., 4.r. – 2 ž.
II.ŠT- 7. 8. 9. roč. - 7.r. – 1 ž., 8.r. – 7 ž., 9.r. – 2 ž.
III.ŠT- 5.- 6.roč. - 5.r – 4 ž., 6.r.- 8 ž.
B variant -2 žiaci
Výchovno-vzdelávací proces bol náročný vzhľadom na spojené ročníky a na rozmanitosť diagnóz jednotlivých žiakov. Napriek tomu žiaci dosahovali na I. stupni dobré vyučovacie výsledky a zvládli predpísané učivo. Dodržiavali školský poriadok a pravidelne dochádzali na vyučovanie .Vyučovanie na II .stupni je občas narušované žiakmi s poruchami správania. Rozumové schopnosti rozvíjali učitelia na hodinách slovenského jazyka a literatúry, matematiky, biológie, geografie, vlastivedy a ostatných predmetov.
Kládli dôraz na rozvoj čítania, slovnej zásoby, spisovného vyjadrovania, správneho pravopisu, ktoré sú stále problémové a na rozvoj matematických schopností. Vo výchovno-vzdelávacom procese vyučujúci dbali o psychohygienu a disciplínu žiakov. O rozvoj pracovných zručností našich žiakov sa pričinili učiteľky pracovného vyučovania. Pri vyučovaní používali pracovné postupy primerané individuálnemu postihnutiu žiakov. Pracovnú činnosť prispôsobili podmienkam vyučovacieho procesu, zapájali sa do prác pri úprave okolia školy. Na hodinách telesnej výchovy sa žiaci oboznámili aj so základmi atletiky a hier, pripravovali sa na súťaže organizované pre špeciálne školy. V športových súťažiach sa naši žiaci umiestňovali na prvých miestach.
Mimo vyučovacieho procesu sme kládli dôraz na dôsledné vypracovanie a študovanie osobnej dokumentácie žiakov vzhľadom na závažnosť ich postihnutia. Vyučovací proces bol naďalej sťažený nedostatkom učebníc, čo nie je v súlade s objednávkou podľa požiadaviek školy. Učebnice, ktoré prichádzajú oneskorene, sú bez metodických usmernení. Taktiež je nedostatok pracovných listov, ktoré sú pomerne dobre spracované a žiaci pomocou nich ľahšie chápu, osvojujú si a utvrdzujú preberané učivo.
2. Výchovné výsledky
Sprievodným javom mentálneho postihu žiakov vyšších ročníkov je silná hyperaktivita, neprimerané prejavy v správaní sa k spolužiakom i vyučujúcim. V niektorých prípadoch ide až o poruchy správania.
Vzniknuté problémy sme riešili v spolupráci so zákonnými zástupcami žiakov, najmä s pracovníkmi DeD Ratolesť Tŕnie a s CŠPP vo Zvolene.
Voľnočasové aktivity žiakov
V rámci záujmovej činnosti navštevovali žiaci krúžky:
- počítačový pre ŠT
- športový
-tanečný
Aktivity žiakov ŠT
Všetky aktivity školy boli zaznamenané v mesačných plánoch práce školy a boli splnené. Aktivity prebiehali nasledovne:
september - pamätný deň holokaustu
október - účelové cvičenie – výstup na Pustý hrad
didaktické hry pre I.stupeň
Deň zdravej výživy
Exkurzia na Okresnom súde vo Zvolene
Osobná hygiena a správna životospráva – beseda
November - týždeň boja proti drogám
prednáška – Drogy
beseda o budúcom povolaní
december - príchod Mikuláša – mikulášske posedenie
príprava vianočných pozdravov
Vianočná besiedka
január - karneval – príprava masiek a účasť na karnevale I.stupeň
február - návšteva divadelné predstavenia o živote J.G.Tajovského
marec - moje budúce povolanie – beseda-prihlášky
beseda o separácii odpadu
návšteva obecnej knižnice - beseda
apríl - Deň zeme- úprava areálu školy, vyčistime si Budču
účasť na stolno-tenisovom turnaji v Hontianskych Nemciach
máj - škodlivosť fajčenia – aktivity - prezentácia o rieke Hron
kyberšikana – beseda s p.Tichou
jún - školské výlety
- Oravský zámok
- Žiar nad Hronom – prehliadka mesta s návštevou kúpaliska
- účasť žiakov v ĽA v Detve
- účelové cvičenie – turistika na Turovský vodopád II.stupeň
- športové aktivity I.stupeň
- výchovný koncert o škodlivosti drog – Trinásta komnata
3. Metodické združenie
Vzhľadom na to, že ŠT sú súčasťou školy , máme zriadené metodické združenie, ktoré má 3 členov. Zasadnutia MZ sa konali tri krát v mesiacoch - september, január, a jún. V rámci zasadnutí členovia hodnotili a analyzovali výsledky výchovy a vzdelávania žiakov v jednotlivých predmetoch dopracúvali a kompletizovali tematické plány . Svojou tvorivosťou prispievajú k tvorbe pomôcok a rôzneho materiálu potrebného k vyučovaciemu procesu. V rámci MZ spolupracujeme so ŠZŠ vo Zvolene. Členovia MZ sa aktívne podieľali na príprave kultúrnych programov, zúčastňovali sa športových podujatí, pripravovali pre žiakov súťažné disciplíny. Zorganizovali pre žiakov exkurzie v rámci výučby predmetov Geografia, Vlastiveda, Biológia. Všetky individuálne úlohy vyplývajúce z plánu MZ učitelia plnili vo vzájomnej spolupráci s vedením školy.
4.Environmentálna výchova
V rámci environmentálnej výchovy sa v priebehu školského roka konali rôzne aktivity, besedy a exkurzie zamerané na poznávanie a ochranu prírody – Lesnícke dni a ďalšie aktivity.V prebiehajúcom školskom roku bolo cieľom EV formovať a rozvíjať také osobnostné kvality, ktoré sa stanú predpokladom pre ochranu a zlepšovanie životného prostredia .Tento zámer je zacielený na rozvoj úrovne vedomostí , zručností a utváranie postojov mentálne postihnutých žiakov.
5.Primárna prevencia
Cieľom Primárnej prevencie drogových závislostí bolo zefektívniť výchovno-vzdelávacie pôsobenie na žiakov ŠT v oblasti protidrogovej prevencie a prevencie ďalších sociálno-patologických javov a to formou besied, prednášok ,diskusných sedení počas školského roka s pracovníkmi CPPPaP vo Zvolene.
Výchova k manželstvu a rodičovstvu
Obsah sexuálnej výchovy, výchovy k manželstvu a rodičovstvu sa v uplynulom školskom roku realizoval v jednotlivých predmetoch I. a II. stupňa hlavne na hodinách pracovného vyučovania. Veku a mentalite primerane bola výchova zacielená na utváranie základných vedomostí , návykov a správnych postojov v oblasti predmanželského spolužitia a rodičovskej výchovy a iných oblastí tejto problematiky.
Vypracovala: Mgr. Silvia Pintérová
učiteľka ŠT
Školský rok 2011/2012
V školskom roku 2011/2012 sa do výchovno-vzdelávacieho procesu aktívne zapájalo 28 žiakov v troch špeciálnych triedach.
Výchovno-vzdelávací proces bol zameraný na rozvoj tvorivosti, motiváciu k zažívaniu úspechu žiakov, upevňovanie vzájomných
vvzťahov medzi žiakmi ŠT a žiakov bežných tried, učiť ich vzájomne sa rešpektovať, neriešiť konflikty bitkou, odstraňovať vo
vzájomnej komunikácii vulgarizmy a zlepšenie disciplíny na vyučovacích hodinách. Žiaci 3. a 7. ročníka sa vzdelávali podľa
Školského vzdelávacieho programu pre ŠZŠ, ktorý bol vypracovaný podľa vzdelávacieho programu pre žiakov
s ľahkým supňom mentálneho postihnutia - variant A.
V Školskom vzdelávacom progame sa venuje pozornosť tomu aby škola poskytovala základy pre plnohodnotný
a zodpovedný život. Hlavnými cieľmi vzdelávania je rozvoj kľúčových kompetencií žiakov s mentálnym postihom
na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná.
Žiaci sa zapájali do všetkých akcií poriadaných školou.
Zúčastňovali sa športových súťaži špeciálnych škôl v rámci okresu. Zapojili sa do výroby tekvicových strašidiel
a do zberu papiera, kde obsadili 2. miesto. Dosiahli veľmi pekné výsledky pri práci na školskom pozemku a v skleníku,
kde dopestovali zdravú a chutnú zeleninu. Chlapci prejavili veľkú zručnosť pri jemných prácach (vyšívanie).
Aktívne pracovali v záujmových krúžkoch, kde mohli rozvíjať svoje zručnosti a najmä pohybový talent.
Tiež sa zdokonalili pri práci s počítačom. Všetci žiaci okrem žiakov na dlhodobom, alebo liečebnom pobyte dosiahli
výborné alebo dobré vyučovacie výsledky primerane svojim schopnostiam.
Žiaci 9. ročníka budú pokračovať Ďalej v štúdiu na OU v Prievidzi.
Aj v školskom roku 2012/2013 sa budeme naďalej aktívne zapájať do školských akcií, tiež pracovať na dobrých vzťahoch
medzi žiakmi navzájom a stále zlepšovať vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi.
Mgr. Elena Krajčiová - vedúca MZ ŠT