V čase od 23. 12. 2019 do 7. 1. 2020 sú vianočné prázdniny.
Nástup do školy je v stredu, 8. 1. 2020.
V čase od 23. 12. 2019 do 7. 1. 2020 sú vianočné prázdniny.
Nástup do školy je v stredu, 8. 1. 2020.
„Čím viac čítate, tým viac sa naučíte. Čím viac sa naučíte, tým viac miest objavíte.“
Dr. Seuss
Naša škola sa tento rok zapojila do celoslovenského projektu Celé Slovensko číta deťom - Adventné čítania.
Zúčastnili sa ho vo štvrtok 12.12.2019 žiaci prvého stupňa ZŠ a materskej školy z Budči. Svojou prítomnosťou nás poctili: pani doktorka Ľudmila Lysinová, starká Anka Šuláková, pán farár Jozef Uram a naša pani riaditeľka Silvia Pintérová. Všetci títo dospeláci sa dobrovoľne rozhodli čítať deťom. Dospelí čítali a deti počúvali. Každý zo štyroch vzácnych hostí si vybral iný a zaujímavý príbeh. V každom príbehu bolo poučenie i posolstvo. A každý príbeh zožal potlesk. Na záver sme si spoločne zaspievali pár vianočných piesní. Našli sa aj šikovní škôlkari, ktorí sa nehanbili a bezprostredným spôsobom všetkým predniesli báseň.
A nám po tomto príjemnom zážitku zostáva viera, že kniha a spoločné čítanie dospelákov s deťmi sa stanú čoraz častejšou realitou všedných dní. Že vzájomne obohatia krásou slova i krásou príbehov. Jeden múdry pán raz napísal, že žiadne iné médium nám nedokáže dať to, čo hlasné čítanie: vysvetlenie, porozumenie, lásku, objatie, držanie sa za ruku...
Každoročne sa v decembri na Zvolenskom zámku uskutočňuje ocenenie vybraných žiakov základných škôl. Je to odmena za ich aktivitu, za celoročné úsilie a jedinečný prínos. Ocenení žiaci si prevzali odmeny za výborné výsledky vo vzdelávaní, v športe, za ušľachtilé činy či výnimočné skutky.
Jedným z ocenených bol aj náš žiak Tomáš Vajda (7.A). Tomáš toto ocenenie získal vďaka svojmu prístupu k školským povinnostiam a svojím pozitívnym prístupom k ľuďom. Tomášovi úprimne blahoželáme k oceneniu!
Mgr. Ľudmila Hadvigová
Oznamujeme rodičom, že financie za dopravu žiakov za mesiace september, október, november a december 2019 sa budú vyplácať v dňoch 18. a 19. decembra 2019 . Bude sa vyplácať v čase od 8.00.hod. do 15.00 hod. K vyplateniu je potrebné doniesť si občiansky preukaz. Je nutné prevziať si peniaze v uvedenom termíne, v opačnom prípade budú vrátené do štátneho rozpočtu.
Jurčiaková Eva
Hospodárka školy
Dňa 26.11.2019 sa starší žiaci ZŠ Adely Ostrolúckej v Budči - Aleš Kubiš, Matej Oravec, Samuel Kacian a Richard Hazucha - zúčastnili na Majstrovstvách okresu v streľbe, ktoré organizoval Slovenský strelecký zväz KV SSZ Banská Bystrica. Súťaž sa konala v telocvični ZŠ v Kriváni. Cieľom bolo za 40 minút čistého času streliť 30 rán do desiatich terčov (1 terč - 3 strely). Hodnotilo sa bodové skóre. Naši žiaci boli sústredení a snažili sa trafiť do terčov čo najpresnejšie. Hoci čakanie bolo únavné a dosť vyčerpávajúce, naši žiaci sa nevzdali a v konečnom poradí sa umiestnili ako družstvo zložené z troch žiakov na krásnom 3. mieste. Srdečne blahoželáme a už teraz sa tešíme na strelecké výkony v budúcom školskom roku.
Mgr. Anna Strečková
Na našej škole bola v mesiaci november v rámci akcie : „Týždeň boja proti drogám“ vyhlásená súťaž , do ktorej sa mohli žiaci zapojiť v rôznych kategóriách.
Do kategórie „ zhotovenie najoriginálnejšieho projektu na témy: „Povedz drogám nie“, „Riziká sociálnych sietí“ sa už tradične zapojilo najviac žiakov. Ocenili sme až 4 skupiny žiakov, ktorí sa tejto témy zhostili veľmi tvorivo, hľadali informácie, lepili, kreslili, písali : Veronika Čihánková, Paulínka Handlovská a Timka Rovňanová z 5.A, Timka Trebuľová, Klaudia Bergerová a Terezka Ďuríková zo 6.A a Nataška Ráczová, Sárka Ráczová a Laďka Dúbravská z 9.A.
V kategórii „zhotovenie triednej nástenky na témy : „ Hrozby súčasnosti“ zvíťazila trieda 8.A.
Pre tých, ktorí radi píšu slohy a básne na zadanú tému, bola kategória „napísanie slohovej práce , básne na tému „Nebezpečenstvo drog“ ako stvorená. Vytvorenou básňou na túto tému zvíťazili chlapci zo 7.A : Tomáš Vajda, Miro Beňo, Dávid Horný a Lukáš Gyorgyfi.
Naši žiaci aj týmto spôsobom ukázali svojim spolužiakom, že vedia tráviť svoj voľný čas plnohodnotne a nedajú šancu drogám, aby sa stali súčasťou ich života. Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa do našej súťaže zapojili. Víťazom gratulujeme, ich víťazné práce budú vystavené a odmenené vecnou cenou.
Mgr. Martina Kapustová, koordinátorka prevencie
Dňa 25.11.2019 zavítal k našim štvrtákom, piatakom, ôsmakom a deviatakom v rámci školskej prevencie na besedu inšp. Jozef Michalík z Mestskej polície vo Zvolene. Témy preventívneho programu boli: „ Právna zodpovednosť a právne vedomie“ , „ Prevencia kriminality mládeže“ a „Práca a kompetencie Mestskej polície“ . Pútavou formou a prostredníctvom konkrétnych príkladov z praxe p. Michalík žiakom vysvetlil význam dodržiavania zákonov v spoločnosti a bezúhonnosti osôb, priestupkový zákon, riešenie priestupkov spáchaných maloletou osobou, priblížil im prácu príslušníkov Mestskej polície, zoznámil ich s činnosťou kamerového systému vo Zvolene. Žiakom zdôraznil individuálnu zodpovednosť za porušenie zákona a fakt, že od 14 rokov je osoba zodpovedná za trestný čin, riziká konzumácie alkoholu na maloletých a mladistvých a problémov so zákonom. Beseda pomohla žiakom zvýšiť právne vedomie žiakov a pochopiť svoju zodpovednosť a následky za svoje správanie v prípade porušovania priestupkového zákona.
Mgr. Martina Kapustová, koordinátorka prevencie
„Láska bez úcty nemôže dôjsť ďaleko, ani vzlietnuť vysoko – je to jednokrídly anjel.“
(Alexander Dumas)
Stará múdra rozprávka O troch grošoch vysvetľuje nutnosť delenia sa so starými rodičmi, ktorým tak vraciame to, čo do nás vkladali, keď sme boli malí. V kolobehu života sa všetci ocitneme na tomto mieste, kde pocítime radosť a lásku z akéhokoľvek prejavu úcty k šedinám. Šediny znamenajú múdrosť, množstvo skúseností a radostí, ktorým sa náš život dňami napĺňa. Toto bohatstvo rastie ako hora a jeho obsah nakreslí svoj výraz na tvári človeka. Tak vrásky sú potom nádherný umelecký výtvor, z ktorého môžeme čítať množstvo zaujímavých príbehov. Tieto príbehy sú obohacujúcou múdrosťou, skúseností a poučení z prežitých výstupov a pádov pre ďalšie generácie. Načúvajme týmto pravdám, venujme pozornosť našim starým rodičom, tak ako oni niekedy venovali svojim, aby sa niť tradície odovzdávania nepretrhla.
Venujeme osobitne pozornosť našim starším spoluobčanom v mesiaci október a vedieme k tomu aj naše deti, aby sme zaostrili zrak a svoju pozornosť na ich krásne a jedinečné umelecké odkazy na ich tvárach a srdciach. Detičky z materskej školy, žiaci a žiačky základnej školy a aj talenty zo základnej umeleckej školy s láskou pripravili kytičky tancov, milých veršíkov, divadielka a piesní, ktoré predstavili na pódiu našej školy. Program bol ladený folklórom, ktorý je srdcu blízky starším generáciám a zároveň je to symbol našej tradície. Srdečné potlesky a úsmevy na tvárach pozvaných hostí boli znakom prijatia a potvrdením vďaky z prejavenej úcty.
Dňa 19. novembra sa niektorí žiaci z 8.A zúčastnili na detskej konferencii Križovatky šťastia, ktorá sa konala v Aule ZŠ, Námestie mládeže vo Zvolene. Názov konferencie avizoval, že témou konferencie budú nástrahy súčasnej doby, s ktorými sa deti a mládež denne stretávajú. Pomyselná križovatka znamená, vedieť sa v daný okamih správne rozhodnúť a správne konať nielen v prospech seba, ale aj pomôcť tým, ktorí to nevyhnutne potrebujú a nevedia sa brániť. Žiaci prostredníctvom svojich prezentácií nielen pomenovali pozitívne aj negatívne sociálne vzťahy medzi dospelými a deťmi, vzťahy medzi spolužiakmi a kamarátmi, ale aj vplyv sociálnych médií na deti a mládež.
Naši žiaci Vaneska Sterculová, Petra Drozdíková a Richard Hazucha prezentovali svoje názory na sociálne siete. Poukázali na ich prínos aj na negatíva pri používaní nových informačných technológií, ktoré majú silný dosah na detský život. Ich prezentácia, nakoľko sú peer aktivisti a často prezentujú svoje zmýšľanie, zaujala moderátorku RTVS a poskytli jej vlastné názory. Tieto odzneli aj v Hlavných správach STV, a tak sa naši žiaci ocitli na obrazovke verejnoprávnej televízie.
Sme radi, že našu školu reprezentovali žiaci, ktorí vedia verejne vystupovať, ale aj vecne vyjadrovať svoje postoje.
Mgr. Martina Kapustová
Riaditeľstvo ZŠ Adely Ostrolúckej v Budči Vám oznamuje, že na základe rozhodnutia Ministerstva školstva SR sa dňa 20. novembra 2019 (streda) bude konať v našej škole celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníkov ZŠ.
Riaditeľka ZŠ A. Ostrolúckej v Budči poskytuje žiakom 6. - 9. ročníka a žiakom II. ŠT dňa 20.11.2019 (streda) riaditeľské voľno z dôvodu nerušeného priebehu celoslovenského testovania žiakov 5. ročníka ZŠ.
Zároveň Vám oznamujeme, že v uvedený deň sa žiaci 1. - 4. ročníka zúčastnia filmového predstavenia vo Zvolene.
ŠKD pri Základnej škole A. O. v Budči bude v prevádzke bez zmeny.
Žiaci 6. - 9. ročníka a II. špeciálnej triedy, ktorí chodia na obed do ŠJ, budú v tento deň z obeda automaticky odhlásení.
Dňa 5. novembra 2019 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry v C kategórii, ktoré bolo určené pre žiakov ôsmeho a deviateho ročníka. Olympiády sa zúčastnili desiati žiaci: Richard Hazucha, Adrián Petráš, Šimon Krajči, Nataša Ráczová, Sarah Ráczová, Filip Šturák, Andrej Lakota, Lenka Hanáková, Katarína Merganičová a Samuel Melaga.
Olympiáda pozostávala z troch častí: z testu čitateľskej gramotnosti, z transformácie textu a prednesu vopred pripraveného textu.
Najvyšší počet bodov získali Samuel Melaga a Andrej Lakota, obaja z 8. A. Na treťom mieste sa umiestnila Nataša Ráczová z 9.A. Oceňujeme snahu a preukázané vedomosti všetkých súťažiacich a veríme, že Samko Melaga bude dôstojne a úspešne reprezentovať našu školu v okresnom kole, ktoré sa uskutoční 27.11. 2019.
Mgr. Ľudmila Hadvigová
Aj v tomto školskom roku sme sa prihlásili do projektu, ktorý organizuje Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne. Tohtoročná téma bola:
„Záložka do knihy spája školy: List za listom baví ma čítať“
Kontaktovali nás kamaráti z Lheníc a navrhli výmenu záložiek. V triedach 1. – 5. ročníka žiaci s radosťou pracovali, lebo vedeli, že tiež dostanú záložku od neznámeho kamaráta. Po dohode sme si balíčky poslali 21. októbra 2019. Do Lheníc dorazili už 24. Cesta na Slovensko je asi „dlhšia“, lebo my sme sa balíčka dočkali až 28. októbra. Ďakujeme za pekné záložky.
Prikladám poďakovanie pani riaditeľky z Lheníc:
Dobrý den.
Mockrát děkujeme za zaslané záložky. Balíček přišel včera a byli jsme mile překvapeni nejen z krásných záložek, ale i z pěkné knihy pověstí. Záložky, knížku i dopis jsem předala třídním učitelkám, které rozdají záložky dětem a jistě jim některou pověst přečtou. Pro žáky sice bude slovenština náročná, ale určitě je potřeba, aby se seznamovali i s jinými jazyky (a slovenštinou především).
Ještě jednou děkuji za vše jménem všech dětí i učitelů naší školy a přeji všem do školy v Budči příjemné podzimní prázdniny.
S pozdravem
Mgr. Vladimíra Trnková, ředitelka školy
Základní škola a Mateřská škola Lhenice
Mgr. Helena Prokayová
Do galérie Školská jedáleň boli pridané fotografie.
Našich deviatakov čaká tento rok náročné rozhodovanie o ich budúcnosti – výber strednej školy. Aby sme im toto rozhodnutie uľahčili a sprostredkovali im čo najviac informácií, pozvali sme na našu školu odborníkov z oblasti kariérneho poradenstva, trhu práce a duálneho vzdelávania. Dňa 23.10. 2019 bola na našej škole zrealizovaná analýza výsledkov testov na profesijnú orientáciou žiakov 9. ročníka, ktorá ja zameraná na nasmerovanie, prípadne posilnenie vedomého, premysleného a vhodného výberu strednej školy. Poradenstvo podľa časového harmonogramu realizovala PhDr. Beata Grassl, riaditeľka Centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie vo Zvolene. Poradenstvo mnohým žiakom uľahčilo proces sebapoznania a rozhodovania pri profesijnej orientácii a voľbe povolania. Dňa 23.10. 2019 sa v triedach 8.A a 9.A uskutočnila beseda s PhDr. M. Gergelom, PhD. z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vo Zvolene, ktorý žiakom sprostredkoval aktuálne informácie o trhu práce, trendoch vývoja na trhu práce na Slovensku a v našom regióne, žiadaných profesiách na trhu práce. Dňa 24.10.2019 naše pozvanie prijal Mgr. Š. Malík zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania a firmy Centire s.r.o. , ktorá aktuálne spolupracuje v rámci národného projektu „Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality OVP.“ Zrozumiteľne vysvetlil žiakom princíp a výhody duálneho vzdelávania, predstavil žiakom učebné miesta v Banskobystrickom kraji, kde je možné duál študovať, zamestnávateľov, ktorí v tomto regióne spolupracujú so strednými školami. Predstavil nám stránku: www.potrebyovp.sk, kde sa dajú nájsť všetky aktuálne informácie o duálnom vzdelávaní na Slovensku. Krok po kroku žiakov poinformoval, čo musia urobiť, aby mohli študovať v duálnom vzdelávaní.
Mgr. Martina Kapustová, výchovná poradkyňa
Riaditeľstvo ZŠ Adely Ostrolúckej v Budči oznamuje žiakom a rodičom, že v dňoch od 30.10.2019 do 31.10.2019 budú jesenné prázdniny. Vyučovanie sa začína v pondelok 4.11.2019.
Rok 2019 je označovaný ako Rok Milana Rastislava Štefánika a literárna súťaž Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko reagovala na 100. výročie jeho tragického úmrtia.
Keďže naša škola bola jednou z ocenených škôl v tejto celoslovenskej súťaži, tak 14 žiaci našej školy, mali možnosť zúčastniť sa jednodňovej exkurzie v Múzeu gen. Milana Rastislava Štefánika v Košariskách. Naši žiaci okrem odborného výkladu dostali knihy, magnetky a občerstvenie.
Túto aktivitu, ktorú absolvovalo asi sto detí zo všetkých kútov Slovenska, finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR a Matica slovenská Nové Zámky.
V tento krásny jesenný deň sme si opäť dôstojne pripomenuli prínos generála Milana Rastislava Štefánika.
Mgr. Ľudmila Hadvigová
Možno mnohí ani nevedia, ale mesiac október je Mesiacom česko-slovenskej vzájomnosti.
V štátnej vedeckej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene je tejto téme venovaný celý týždeň. Hlavnou myšlienkou Týždňa česko-slovenskej vzájomnosti je zachovanie kultúrnych vzťahov Čechov a Slovákov, bližšie spoznávanie českej literatúry, autorov, jazyka a kultúry krajiny, s ktorou nás spája spoločná história.
A preto 22. októbra navštívili vybraní žiaci 3. a 4. ročníka Štátnu vedeckú knižnicu Ľudovíta Štúra vo Zvolene. S moderátorkou Vierou Kubišovou spoznávali zaujímavosti a odlišnosti našich tak podobných jazykov. Zoznámili sa s knihami českej spisovateľky Marky Míkovej : A smutek utek, Babky, Varvara. Táto je aj zakladateľkou „Bábok v nemocnici“ ( „ Loutek v nemocnici“ ). Je to spolok dobrých ľudí, ktorí navštevujú choré deti v nemocniciach a hrajú im divadielka, aby im spríjemnili čas strávený v nemocničných zariadeniach. Renáta Kubišová ( herečka, ktorá hrá aj v tomto divadle ) deťom v knižnici predstavila bájky: Havran a líška, Lev a myš, Zajac a korytnačka a to všetko samozrejme v českom jazyku. Na záver žiaci dostali autogramy. Cestou domov sa niektorí priznali, že neporozumeli všetkým slovám, čo je pre staršiu generáciu nepochopiteľné...
Tešíme sa na ďalšie zaujímavé akcie v knižnici.
Mgr. H. Prokayová
22. október je Medzinárodným dňom školských knižníc. Žiaci 1. – 4. ročníka si ho pripomenuli podujatím „Čítame si...“ už v piatok 18. Štvrtáci išli na „Veselé potulky po Slovensku“ so Štefanom Moravčíkom. Tretiaci sa začítali do Najkrajších slovenských rozprávok od Pavla Dobšinského. Druháci spoznali bratov Peťka a Paľka, ktorí sa nechceli hrať so svojou mladšou sestrou ( Nataša Tanská: S dievčiskom sa nehráme ). A k prvákom „prileteli“ s Čimom a Čimkou aj starší kamaráti: Janko, Belko, Stelka, Šimonko, Aďka a Lili. Prváčikom chceli ukázať, že keď budú poctivo trénovať čítanie, dokážu tiež tak pekne čítať ako druháci, tretiaci a štvrtáci.
Verím, že aj takto sme prispeli k rozvoju čitateľskej gramotnosti na našej škole a zasiali semienko lásky ku knihám. Ďakujem kolegynkám za spoluprácu.
Mgr. H. Prokayová
Powered by aSc EduPage