• Dajte deti na obed

• DAJTE DETI NA OBED

Vážení rodičia, stravníci, žiaci!

Školské stravovanie patrí medzi špecifické stravovanie, ktoré s reštauračným nemá veľa spoločného. Základnou požiadavkou a úlohou v školskom stravovaní je zachovať výrobu jedál a nápojov z čerstvých surovín, používať potravinové komodity najvyššej kvality.

Tento rok oslavuje školské stravovanie 70-výročie vzniku.  Od svojho začiatku poskytuje finančne únosné stravovanie detí školského a predškolského veku. Stanovením finančného limitu

na nákup potravín, na jednej strane,  štát reguluje prístupnosť tohto stravovania aj pre menej solventných rodičov. Na druhej strane, Ministerstvo školstva zodpovedne každoročne dopĺňa Materiálno-spotrebné normy, ktoré sú pre školské stravovacie zariadenia záväzné. S narastajúcou požiadavkou vedúcich školských jedální o doplnenie nových noriem, a s ich účasťou na príprave týchto noriem, vydalo tento rok  MŠVVaŠ SR až 68 nových noriem. Tieto normy charakterizujú príslušnú územnú oblasť. Normy sú stanovené a prepočítané na Odporučené výživové dávky

pre jednotlivé kategórie stravníkov, tak, aby jedlá spĺňali energetickú a biologickú potrebu jednotlivých kategórií stravníkov. Aj tieto dávky sú prepracované a pozmenené podľa najnovších medicínskych a výživových poznatkov. Tento rok prebehla už ich deviata revízia. Okrem iného, kladie zvýšený dôraz na glykemické indexy potravín a antioxidanty. Medzi rovnako dôležité patria správne pomery živočíšnych a rastlinných bielkovín pri skladbe jedálneho lístka. Rovnako aj tukov a sacharidov.

Model školského stravovania v Slovenskej republike patrí medzi najúspešnejší model stravovania v štátoch Európskej únie. O jeho úspešnosti hovorí aj fakt, že si ho do budúcnosti vybrala Európska komisia ako model školského stravovania, ktorý bude vzorovým pre školské stravovanie, ktoré chce zaviesť v štátoch EU.

Odborníci z oblasti výživy robili jednotlivé merania obezity detí vo veku 3 až 15 rokov. Zistili,

že miera obezity týchto detí stúpla za 40 rokov iba o 4 %. Súčasná úroveň obezity predstavuje

na Slovensku u týchto detí 12,6 %. Je to veľmi úspešná miera, ktorá predstavuje oproti Nemecku, kde evidujú  30% mieru obezity, značný úspech. Takémuto malému percentu obezity tejto vekovej kategórie stravníkov prispieva aj fakt, že školské stravovanie je správne zostavené. Aj vďaka školským jedálňam je toto číslo malé, keďže sa v nich stravuje, na základných školách 66% detí,

na stredných školách 30% detí navštevujúcich školu. Všetky tieto čísla dokazujú, akú dôležitú úlohu v stravovaní školákov majú školské jedálne.

Nedávno som pri študovaní časopisov o výžive natrafila na článok v ktorom autor písal, že výživové návyky detí, chute, sa vytvárajú do dvoch rokov života. Upozorňoval na to, akú dôležitú úlohu zohrávajú matky pri výžive detí do tohto veku. Na aké chute svoje ratolesti naučia, také jedlá budú tieto deti až do svojho pubertálneho veku vyhľadávať. V dospelosti sa potom čiastočne chute menia.

Naproti tomu sa v školských jedálňach snažíme variť tak, aby sme nevytvárali odpad. Nové recepty vyskúšame a pokiaľ sa neosvedčia, deťom nechutia, ďalej ich nevaríme. Dnes, keď milióny ľudí

na svete trpia hladom, by bolo neetické vytvárať kuchynský odpad. A nielen to, uvedomujeme si, že týmto odpadom zahadzujeme vaše peniaze. Toto sa však vyskytuje len minimálne, máme veľmi dobrú skúsenosť s novými jedlami, väčšinou deťom chutia.

Školským jedálňam ešte zostáva obstarať materiálno-technické vybavenie. Čo v súkromnom sektore predstavuje bežný základ, v školských jedálňach tvorí nadštandard. Ale aj z tohto hľadiska, prisľúbilo Ministerstvo školstva, že v budúcom roku poskytne financie na dokúpenie strojov do zariadení školského stravovania. Musíme však počítať s tým, že zdroje budú značne obmedzené.

Ani jedno zariadenia školského stravovania by nemohlo fungovať bez školy. Školy, pod ktorú patrí, školy, ktorá svojím vedením toto zariadenie podporuje, dostatočne s ním komunikuje a spolupracuje. Školy, ktorá sa snaží riešiť všetky jeho prípadné problémy. Máme to šťastie, že pod takúto školu patríme. Jedna múdrosť znie : Hodnotenie človeka má vychádzať z toho, čo dáva a nie z toho, čo je schopný získať.

Prajem Vám úspešný školský rok.

Bc. Miriam Kantoráková, vedúca ŠJ pri ZŠ A. Ostrolúckej v Budči